Z kolei w ujęciu rocznym, czyli porównując listopad 2022 do listopada 2021, sprzedaż detaliczna spadła o 2,8 proc. Po spadku o 2,6 proc. Ekonomiści spodziewali się jeszcze większego zjazdu – o 3,1 proc. Inflacja HICP wyniosła w Polsce w sierpniu 4 proc. Rok do roku – podał w środę Eurostat.
Europejski urząd statystyczny wyliczył ją na 8,7 proc. Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Godzinowe koszty pracy w krajach Unii były w II kwartale b.r. Średnio o 5,2 proc. Wyższe niż rok wcześniej.
Ceny liczone według HICP w Polsce w grudniu 2022 r. W ujęciu rocznym wzrosły o 15,3 proc. Inflacja HICP w Polsce w październiku wyniosła 4,2 proc. Rok do roku – podał Eurostat.
- Rok wcześniej było to 1,2 proc.
- Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,6 proc.
- Sprzedaż detaliczna w eurolandzie w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła w listopadzie o 0,8 proc., podczas gdy w październiku spadła o 1,5 proc.
- Inflacja HICP w strefie euro w grudniu 2022 r.
Duży spadek inflacji w krajach UE. Eurostat podał dane za grudzień
W czołówce tempa wzrostu jest też Polska. Przypomnijmy, że od stycznia strefa euro powiększyła się o nowego członka – wspólną europejską walutę przyjęła Chorwacja. Kraj, należący do tej unii walutowej.
Po ponad roku powróciliśmy na unijne podium krajów z najwyższą dynamiką cen. Inflacja HICP w Polsce wyniosła we wrześniu 4,2 proc. Rok do roku – podał w czwartek Eurostat. Tylko Rumunia i Belgia mają obecnie w UE wyższą dynamikę cen niż my.
Z danych Eurostatu wynika, że roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 5,6 proc. W styczniu 2022 r., w porównaniu z Bitcoin: BTC/USD (BTC=X) Cena docelowa $15000 5,3 proc. Rok wcześniej było to 1,2 proc. Roczna stopa inflacji w strefie euro w styczniu 2022 r. Wyniosła 5,1 proc., w porównaniu z 5,0 proc.
Inflacja bazowa w górę
Sprzedaż detaliczna w eurolandzie w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła w listopadzie o 0,8 proc., podczas gdy w październiku spadła o 1,5 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu Złoto wzmocnione przed poziomami cen styczeń o 0,6 proc. Choć wzrost cen konsumpcyjnych spowolnił, to rośnie inflacja bazowa, czyli z wyłączeniem cen żywności i energii. W grudniu 2022 sięgnęła ona 5,2 proc., podczas gdy w listopadzie wynosiła 5 proc. Rynek spodziewał się wyniku na poziomie 5,1 proc. Przed rokiem było to jeszcze 5 proc.
Posiedzenie EBC – decyzja o stopach procentowych
Bazowych (0,5 pkt proc.). Najniższe roczne wskaźniki inflacji w grudniu odnotowano w Hiszpanii (5,5 proc.), Luksemburgu (6,2 proc.) i Francji (6,7 proc.). Najwyższy roczny wskaźnik inflacji był na Węgrzech (25,0 proc.), Łotwie (20,7 proc.) i Litwie (20,0 proc.). Inflacja w strefie euro spadła we wrześniu do 1,8 proc.
Eurostat: Inflacja w Polsce sięga 8,7 proc. Według GUS jest wyższa
Grudniowa inflacja w eurostrefie na poziomie 9,2 proc. Okazała się niższa, niż oczekiwał rynek, na którym spodziewano się wzrostu cen o 9,5 proc. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia. W grudniu dalej rosła inflacja bazowa – z 6,6 proc. Według Niedźwiedzi przenikania wzór systemu handlu wstępnych danych GUS styczniowa inflacja w Polsce wyniosła 9,3 proc.